93

17

2014 96 11
2015 93 12

Nápad uspořádat Železného TOMíka se zrodil v hlavě TN (tak jako mnohé jiné dobré nápady). Spojit zájmové aktivity TOMíků – jízdu na kánoi, jízdu na kole a běh (či pěší turistiku – většinou, když se sleze z kola, už na běh není dostatek sil). První ročník se uskutečnil v roce 1995 na Sázavě v okolí Týnce n. S. pod taktovkou Táborníků z Jílové u Prahy. Akce byla úspěšná a pokračování měla jisté. Druhý ročník proběhl také v Týnci n. S. a jeho malebném okolí. Vzhledem k některým drobným potížím (vzdálenost pro dopravu lodí, příprava a zajištění tratí apod.) jsme tehdy, jako oddíl, který postavil téměř polovinu hlídek, byli požádáni o organizaci dalšího ročníku. A tak se triatlon přesunul na sever Čech. Pro nás to byla velká výzva, a věřte, nebylo jednoduché najít v okolí Litoměřic lokalitu, která by poskytla zázemí pro všechny trasy a mohla konkurovat Posázaví. Nakonec jsme se rozhodli pro krásné meandry na dolním toku Ohře v okolí Brozan (okres Litoměřice). Zde závod zakotvil na dva roky a postupně přibývaly nové soutěžící oddíly. Pro nás začalo být organizačně náročné převážet lodě, jezdit značit trasy a tak jsme se rozhodli vyhledat nové trasy jednotlivých disciplín přímo v Litoměřicích. Podařilo se. A tak se Železný TOMík nadobro přesunul do města Zahrady Čech. Lodě pluly po líném proudu Labe, na kolech bylo nutné vyšlapat kopečky Českého středohoří a podél Labe doběhnout do Litoměřic. Trasy byly hezké, i když náročné, a závodníků stále přibývalo. Bylo však nutné převážet lodě a kola, neboť jejich start, či cíl byl mimo hlavní depo. Možná by nikoho ani nenapadlo trasy měnit, kdyby nás v srpnu 2002 nesmetla povodeň. A jelikož jsme byli v roce 2003 v provizorních podmínkách, přišla nová práce pro mozek a mapu. Zajistit soutěž tak, aby byla organizačně dostupná a přitom navázala na předchozí úspěšné ročníky. Vyznačeny byly nové trasy. Po Labi se začalo plout i proti proudu, u cyklistických tras ubylo převýšení, ale nikoli náročnost a běh zůstal stále nepříjemnou tečkou závodu. A závodníky to neodradilo. Byl jsem příjemně potěšen, že naopak jich zase přibylo. Tehdy jsem do Tomíka napsal: „Jak zlí jazykové tvrdí trasy by měly vydržet do dalších povodní.“ No, přestože jsme ždímali trenýrky už v roce 2006, trasy zůstaly stejné. Ale v roce 2007 zase zavrtal červík zvědavosti. Podél Labe byly vybudovány nové cyklostezky a s tím přišly nové nápady. Ale nejen díky novým stezkám. V Litoměřicích probíhala též výstavba nového mostu, právě v místech, kudy procházely některé trasy. Nové trasy se osvědčily a tak se čtyři roky jelo po stejných "kolejích". Ale rádi Vám ukážeme i jiná místa a již připravujeme další tratě. Snad srovnatelně obtížné (lehčí určitě nebudou, s tím nepočítejte). Jste zváni TOMíci, přátelé a kamarádi, abyste porovnali, posoudili, zhodnotili...... Těším se na setkání. A nebojte se, není to tak hrozné, jak se říká. ZKUSTE TO.